We are a leading Manufacturer of heavy duty blower pulveriser, 02 hp heavy duty blower pulveriser, masala making machine, masala blower pulveriser, mirchi pisne ki machine and masala banane ki machine from Jaipur, India.
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Masala | Chilli, Turmeric, Cumin, Dry Ginger, Coriander |
| Phase | Single Phase |
| Power Consumption | 1.5 kWh |
| Usage/Application | Commercial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| After Sale Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We, SK Industries, Leading manufacturers Food Processing Machinery.
We Provide Premium Quality Machines. These Machine Made of High Quality Material and With Mordern Technology.
Uses -
> For All Types of Spices Grinding machine.
mirchi pisne wali machine
haldi pisne wali machine
dhana pisne wali machine
dhaniya pisne wali machine
aata pisane wali machine
sukha masala pisne wali machine
namak pisne wali machine
sugar pisne wali machine
chini pisne wali machine
sabhi tarah ke masale pisne wali machine
masala pulvrizer machine
mirchi pulvrizer machine
haldi pulvrizer machine
daniya pulvrizer machine
sabhi tarah ke pulvrizer machine
namak pulvrizer machine
salt pulvrizer machine
sugar pulvrizer machine
spicy pulvrizer machine
spicy grinding machine
Masala pulverizer, Red chilli grindr, pulverizer machin, haldi grinding machine, imapct pulverizer, food pulverizer, 2in1 pulverizer, DP pulverizer, multi pulverizer, ss pulverizer, spices pulverizer, Heavy duty industial pulverizer, Masala mixer, Detergent powder mixer, mass mixer, Ribben Blinder, vibro shifter,Blower pulverizer, Stainless steel pulverizer, Micro Pulverizer, Masala Processing plant and Grain Machinery. one of the leading manufacturer of Machinery.
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Motor Power | 1 - 3 HP |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Masala | Coriander, Chilli, Turmeric, Cumin, Dry Ginger, All Types of Spices |
| Phase | Single Phase |
| Power Consumption | 1.5 kwh |
| Usage/Application | Commercial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| After Sale Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Motor Power | Upto 3 HP |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | Upto 30Kg |
| Type of Masala | Turmeric, Chilli, Coriander, Dry Ginger, Cumin |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Usage/Application | Commercial |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Motor Power | Upto 3 HP |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Masala | Cumin, Dry Ginger, Chilli, Coriander, Turmeric |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Is It Portable | Portable |
| Voltage | 220 V |
| I Deal In | New Only |
| Frequency | 50 Hz |
| After Sale Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We, SK Industries, Leading manufacturers Food Processing Machinery.
We Provide Premium Quality Machines. These Machine Made of High Quality Material and With Mordern Technology.
Uses -
> For All Types of Spices Grinding machine.
mirchi pisne wali machine
haldi pisne wali machine
dhana pisne wali machine
dhaniya pisne wali machine
aata pisane wali machine
sukha masala pisne wali machine
namak pisne wali machine
sugar pisne wali machine
chini pisne wali machine
sabhi tarah ke masale pisne wali machine
masala pulvrizer machine
mirchi pulvrizer machine
haldi pulvrizer machine
daniya pulvrizer machine
sabhi tarah ke pulvrizer machine
namak pulvrizer machine
salt pulvrizer machine
sugar pulvrizer machine
spicy pulvrizer machine
spicy grinding machine
Masala pulverizer, Red chilli grindr, pulverizer machin, haldi grinding machine, imapct pulverizer, food pulverizer, 2in1 pulverizer, DP pulverizer, multi pulverizer, ss pulverizer, spices pulverizer, Heavy duty industial pulverizer, Masala mixer, Detergent powder mixer, mass mixer, Ribben Blinder, vibro shifter,Blower pulverizer, Stainless steel pulverizer, Micro Pulverizer, Masala Processing plant and Grain Machinery. one of the leading manufacturer of Machinery.
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Capacity | Upto 30Kg |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Motor Power | Upto 3 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Masala | Turmeric, Chilli, Coriander, Cumin, Dry Ginger |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Voltage | 220 V |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity | 10 to 250 Kgs./ Hour |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Industrial and Commercial |
| Motor Type | 03 HP |
| Power | 03 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Machine Capacity | 10 to 250 Kgs./ Hour |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Product Type | Industrial and Commercial |
| Motor Type | 03 HP |
| Power | 03 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 |
| Warranty | 01 Year |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Power | 05 HP |
| Product Type | Industrial and Commercial |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440 |
| Warranty | 02 Year |
| I Deal In | New Only |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 110600 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Industrial and Commercial |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Machine Capacity | 10 to 250 Kgs./ Hour |
| Voltage | 440 |
| Warranty | 05 Year |
| I Deal In | New Only |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Suresh (Owner)
S.K. Industries
S-47 Road No 18, V.K.I Area, Akeda Doongar
Vishwakarma Industrial Area, Jaipur - 302013, Rajasthan, India