Leading Manufacturer of besan grinding machine, masala making machine, automatic spices grinding plant, 7.5 hp haldi mirchi pisai machine without motor, coriander grinding machine and 10 hp blower pulverizer from Jaipur.
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25-30 Kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Usage/Application | Domestic |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 100 KG |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Operation Mode | Manual |
| Motor Power | Upto 3 HP |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 30 Kg/hr |
| Type of Masala | Coriander, Chilli, Cumin, Dry Ginger, Turmeric |
| Power Consumption | 3 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Motor Power | 10 HP |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Power Consumption | 10 |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Motor Power | single phase |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Warranty | 7-12 months |
| Power Consumption | 5 kwh |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Operating Speed | 1440 RPM |
| After Sale Services | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We, SK Industries, Leading manufacturers Food Processing Machinery.
We Provide Premium Quality Machines. These Machine Made of High Quality Material and With Mordern Technology.
Uses -
> Powder Chhanne ki Machine
> Mitti Chhanne Ki Machine
> Namak Chhanne Ki Machine
> Koyla Chhanne Ki Machine
> Bajri Chhanne Ki Machine
> Masala Chhanne Ki Machine
> Aata Chhanne Ki Machine
> Maida Chhanne Ki Machine
> Besan Chhanne Ki Machine
> Suji Chhanne Ki Machine
> Mirchi Chhanne Ki Machine
> Haldi Chhanne Ki Machine
> Dhaniya Chhanne Ki Machine
> Lakdi Ka Burada Chhanne Ki Machinemasala grinding machinesmall mixer grinder for masalamasala pisne ki machinemasala pisai machinecommercial spice grindersmall spice grindermixer grinder for masaladry masala grinder machine for home usegrinder masalahaldi mirchi dhaniya pisne ki machinehaldi mirchi pisne ki machine pricehaldi pisne ki machinehaldi pisne wala machinehaldi pisne wali machinemasala grinder machine pricemasala pisai machine pricemasala pisne ka machinemasala pisne ki machine pricemasala pisne walamasala pisne wala grindermasala pisne wala machine pricemasala pisne wala mixermasala pisne wala mixer machinemasala pisne wala mixer pricemasala pisne wali machine pricemini masala grindermirchi pisne ki machine priceprice of spice grinding machinepulverizer machine for spicessmall masala grinderstone masala grinder electrictiny spice grinderwet masala grinder machinespice and coffee grindersmall electric spice grinderfine spice grindercoffee grinder spice grindermini electric spice grindermini spice grinder electricsmall spice grinder machinesteel spice grinder2hp masala grinding machine3 hp masala machine price
all in one atta and masala grinderatta masala pisne wali machineautomatic masala grinding machinehaldi mixer grinderhaldi pisne wala mixer grinderhaldi pisaihaldi pisne wali chakkihaldi pulverizerturmeric grinder for hometurmeric grinderhaldi grindermirch masala pisne wali machinemirchi grindermirchi grinding near memirchi masala grinder machine pricemirchi masala pisne ki machinemirchi mill machine pricemirchi pisai machinemirchi pisne wala machinemirchi powder grindermirchi powder grinding machinemirchi powder machine near memirchi powder making machine pricered mirchi grinding machinemirchi grinding machinehaldi mirchi dhaniya pisne ki machinehaldi mirchi pisne ki machine pricemirchi grinder machine pricemirchi masala grinder machinemirchi masala machinemirchi pisne ki machinemirchi pisne ki machine pricemirchi powder machine pricehaldi mirch masala pisne ki machinehaldi mirchi machinehaldi mirchi pisai machinehaldi mirchi pisne ki machinehaldi mirchi pisne wali machinemirch masala pisne ki machinedaniya masala grinding machinemachine for grindinggrinder and mixergrinding mcpacking machinemilling machinepress machinefluid bed dryermixing machinegrinder machine pricemixer machine machinemilling machine machinemilling machine milling machinepkg machine
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Capacity | 10-20 Kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 316 |
| Minimum order quantity | 01 |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Is It Portable | Portable |
| Blower | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Power | 10hp |
| Machine Capacity(kg/hr) | 200 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Grinding |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 330 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / 1Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | sk industries |
| body | mild steel / stainless steel |
| usage | commercial / industrial |
Minimum order quantity: 1 1Piece
SK Industries' 150 kg Masala Mixer Machine is a high-capacity, industrial-grade mixing equipment designed for efficiently blending large quantities of spices, masalas, and powder materials. With a robust construction and advanced mixing technology, this machine ensures uniform and consistent blending, maintaining the quality and flavor of the spices. It is ideal for large-scale food processing and packaging industries, offering high productivity, durability, and ease of operation. The 150 kg Masala Mixer Machine from SK Industries is built for long-lasting performance and optimized for heavy-duty use.
keyword:-
.chips masala mixing machine
.agarbatti masala mixing machine price
.masala mixer machine price
.masala mixture machine price
.agarbatti masala mixing machine
.masala blending machine
.masala micher machine price
.snacks masala mixing machine
.potato chips masala mixing machine price
.pan masala mixer machine
.spice grinding mixer machine
.mirchi mixer machine
.mini masala mixer machine
.namkeen masala mixer machine
.namkeen masala mixer machine price
.namkeen masala mixing machine
.mixture machine masala
.michar masin masala
.kurkure masala mixing machine
.garam masala mixer machine
.grinder mixer
kitchen mixer grinder
mixer and grinder
mixer machine
machine mixer
mixer machine machine
Suresh (Owner)
S.K. Industries
S-47 Road No 18, V.K.I Area, Akeda Doongar
Vishwakarma Industrial Area, Jaipur - 302013, Rajasthan, India