Manufacturer of a wide range of products which include haldi processing plant, turmeric grinding machine, hammer mill pulverizer, dust collectors for wooden machinery, wood grinding machine and pulverizer masala grinder.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10-20 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Domestic |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Warranty | 7-12 months |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Weight | 40 Kg |
| Is It Portable | Portable |
| Operating Speed | 2880 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| I Deal In | New Only |
| After Sale Service | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Industrial Masala Grinder |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Motor Type | 1 Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Machine Capacity | 20 to 500 kg. per hour |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10-20 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Domestic |
| Power Consumption | 1.4 Kwh |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Warranty | 7-12 months |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Operating Speed | 2880 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| After Sale Service | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Power (hp/ kW) | 3 hp |
| Usage | Disc Sander Drum Sander Dust |
| Dust Collector Type | Two Stage |
| Type of Motor | Flange Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Bag Capacity | 25 kg |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Motor Power | Upto 3 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | S.k. Industries |
| Material | MS |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Type of Masala | Chilli, Coriander, Turmeric, Cumin |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Domestic |
| Power Consumption | 1.4 Kwh |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Operating Speed | 2880 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| After Sale Service | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We, SK Industries, Leading manufacturers Food Processing Machinery.
We Provide Premium Quality Machines. These Machine Made of High Quality Material and With Mordern Technology.
Uses -
> Powder Chhanne ki Machine
> Mitti Chhanne Ki Machine
> Namak Chhanne Ki Machine
> Koyla Chhanne Ki Machine
> Bajri Chhanne Ki Machine
> Masala Chhanne Ki Machine
> Aata Chhanne Ki Machine
> Maida Chhanne Ki Machine
> Besan Chhanne Ki Machine
> Suji Chhanne Ki Machine
> Mirchi Chhanne Ki Machine
> Haldi Chhanne Ki Machine
> Dhaniya Chhanne Ki Machine
> Lakdi Ka Burada Chhanne Ki Machine
Suresh (Owner)
S.K. Industries
S-47 Road No 18, V.K.I Area, Akeda Doongar
Vishwakarma Industrial Area, Jaipur - 302013, Rajasthan, India