Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer automatic besan grinding machine, hdpe ld dry wash cutting machine, 30 kg masala mixer machine, atta grinding machine, 50 kg masala mixer machine and flour mill machine 100 kg per hour.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60 Kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Power Consumption | 4.5 kwh |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 200 |
| Automation Grade | Manual |
| Plastic Type | HDPE |
| Capacity | 200 bags per day |
| Material | Mild Steel |
| Blade Size | 4 inch |
| Bag Material | Plastic |
| Power Consumption | 30 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Capacity | 30 Kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 2 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80000 / 1 Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 3 kwh |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Voltage | 440 V |
Minimum order quantity: 1 1 Piece
The 7.5 HP Blower Pulverizer Machine from SK Industries is a powerful and efficient grinding machine designed for pulverizing various materials like spices, grains, and herbs. With a 7.5 horsepower motor, it delivers high performance and ensures quick and fine grinding of both dry and wet materials. The integrated blower system helps in ejecting the ground material, ensuring a dust-free and smooth operation. This machine is ideal for industrial-scale applications, offering high productivity and durability. Its robust design and easy-to-operate features make it a popular choice in food processing, pharmaceutical, and chemical industries.
keyword:-
masala grinding machine
small mixer grinder for masala
masala pisne ki machine
masala pisai machine
commercial spice grinder
small spice grinder
mixer grinder for masala
dry masala grinder machine for home use
grinder masala
haldi mirchi dhaniya pisne ki machine
haldi mirchi pisne ki machine price
haldi pisne ki machine
haldi pisne wala machine
haldi pisne wali machine
masala grinder machine price
masala pisai machine price
masala pisne ka machine
masala pisne ki machine price
masala pisne wala
masala pisne wala grinder
masala pisne wala machine price
masala pisne wala mixer
masala pisne wala mixer machine
masala pisne wala mixer price
masala pisne wali machine price
mini masala grinder
mirchi pisne ki machine price
price of spice grinding machine
pulverizer machine for spices
small masala grinder
stone masala grinder electric
tiny spice grinder
wet masala grinder machine
spice and coffee grinder
small electric spice grinder
fine spice grinder
coffee grinder spice grinder
mini electric spice grinder
mini spice grinder electric
small spice grinder machine
steel spice grinder
2hp masala grinding machine
3 hp masala machine price
all in one atta and masala grinder
atta masala pisne wali machine
automatic masala grinding machine
haldi mixer grinder
haldi pisne wala mixer grinder
haldi pisai
haldi pisne wali chakki
haldi pulverizer
turmeric grinder for home
turmeric grinder
haldi grinder
mirch masala pisne wali machine
mirchi grinder
mirchi grinding near me
mirchi masala grinder machine price
mirchi masala pisne ki machine
mirchi mill machine price
mirchi pisai machine
mirchi pisne wala machine
mirchi powder grinder
mirchi powder grinding machine
mirchi powder machine near me
mirchi powder making machine price
red mirchi grinding machine
mirchi grinding machine
haldi mirchi dhaniya pisne ki machine
haldi mirchi pisne ki machine price
mirchi grinder machine price
mirchi masala grinder machine
mirchi masala machine
mirchi pisne ki machine
mirchi pisne ki machine price
mirchi powder machine price
haldi mirch masala pisne ki machine
haldi mirchi machine
haldi mirchi pisai machine
haldi mirchi pisne ki machine
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Capacity | 50 Kg |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Motor Power | 3 HP |
| Power Consumption | 3 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Motor Power | 7.5 hp |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Weight | 220 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Weight | 220 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 Kg/hr |
| Motor Power | 10 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 7.5 kwh |
| Weight | 250 KG |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 265000 / 1 Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Motor Power | 10 HP |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 3 kwh |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 1 Piece
Suresh (Owner)
S.K. Industries
S-47 Road No 18, V.K.I Area, Akeda Doongar
Vishwakarma Industrial Area, Jaipur - 302013, Rajasthan, India