Pioneers in the industry, we offer jadi buti grinding machine from India.
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 300Kg |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Material | Mild Steel |
| Processing Type | Natural |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Is It Portable | Portable |
| Operating Speed | 2880 RPM |
| After Sales Services | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Suresh (Owner)
S.K. Industries
S-47 Road No 18, V.K.I Area, Akeda Doongar
Vishwakarma Industrial Area, Jaipur - 302013, Rajasthan, India