Pioneers in the industry, we offer automatic masala grinding machine, masala pulverizer machine, 80 kg masala mixer machine and 100 kg masala mixer machine from India.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 5 Kwh |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Capacity | 50-60Kg |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 3 Kwh |
| Type of Masala | Dry Ginger, Turmeric, Chilli, Coriander |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Voltage | 220 V |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Is It Portable | Non Portable |
| Weight | 90Kg |
| After Sale Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 5 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 5 Kwh |
Minimum order quantity: 1 Piece
Suresh (Owner)
S.K. Industries
S-47 Road No 18, V.K.I Area, Akeda Doongar
Vishwakarma Industrial Area, Jaipur - 302013, Rajasthan, India